Edukacja globalna

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Edukacja globalna. Liderzy edukacji na rzecz rozwoju” współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W ramach projektu lider uczestniczył w cyklu szkoleń. Następnie spotkał się z nauczycielami, aby wspólnie zaplanować działania w ramach projektu. Przygotowaliśmy informacyjną gazetkę ścienną. Przed nami zorganizowanie Tygodnia Edukacji Globalnej, który obchodzimy w trzecim tygodniu listopada (14-20.11.2016 r.), tegoroczne hasło brzmi: „Razem dla Pokoju”. Uczniowie przygotowują prace na konkurs plastyczny „Jak wyobrażam sobie kraje rozwijające się po roku 2030?”. Dziewczynki z kółka tanecznego trenują taniec, który zaprezentują podczas TEG. Od początku projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród nauczycieli i dzieci. Każdy nauczyciel zaplanował lekcje z zakresu edukacji globalnej. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach, samodzielnie poszukują informacji, przygotowują prezentacje multimedialne, plakaty.
7 grudnia uczniów odwiedzi wolontariusz, który przekaże im swoje doświadczenia z pracy w krajach rozwijających się oraz zapozna młodych ludzi z ideą wolontariatu.
Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie www.edukacjaglobalna.ore.edu.pl

 W dniach od 14 do 20 listopada 2016 r. obchodziliśmy Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem „Razem dla pokoju”. Uczniowie podczas lekcji poruszali problem dyskryminacji, ubóstwa, nierówności społecznej, wyczerpywania zasobów. Dowiedzieli się, co należy do aktualnych wyzwań globalnych. Dzieci chętnie włączały się w dyskusję, proponowały własne rozwiązania. Odbyła się również projekcja filmów. W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej przygotowaliśmy gazetkę informacyjną na korytarzu szkolnym. Uczniowie czytali przez szkolny radiowęzeł informacje dotyczące edukacji globalnej. Zorganizowaliśmy wystawę prac konkursowych. Koło taneczne przygotowało taniec pod hasłem „Razem dla pokoju”.

Od 15 do 17 listopada w naszej szkole odbywała się spartakiada dla przedszkoli, klas I-III i klas IV-VI z całej gminy. Po zakończeniu wszystkich konkurencji zorganizowaliśmy krótką inscenizację informacyjną dotyczącą Tygodnia Edukacji Globalnej, aby uświadomić dzieciom i nauczycielom jak ważne jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa na świecie.

7 grudnia uczniowie naszej szkoły spotkali się z wolontariuszką panią Alicją Trzaska, która przedstawiła prezentację na temat Ameryki Południowej. Uczniowie śledzili kolejne slajdy z wielkim zainteresowaniem. Poznali warunki życia swoich rówieśników, piękno tamtejszej przyrody. Następnie oglądali nagrania, które w ciekawy sposób przedstawiały obraz Ameryki Południowej. Odbyła się również prezentacja tradycyjnych strojów oraz instrumentów. Dzieci chętnie przymierzały stroje, próbowały grać na instrumentach.

Błękitny Marsz Pokoju 

Uczniowie z naszej szkoły włączyli się w kampanię dla Pokoju. Przygotowali taniec z błękitnymi chustami oraz informację o marszu i planszę z napisem #ChcePokojuNaSwiecie. Ubrani w niebieskie koszulki zaprezentowali taniec na Gminnym Dniu Dziecka.   Celem marszu jest promowanie praw człowieka i solidarności międzyludzkiej na rzecz pokoju na świecie.