Święta majowe

Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. W tym roku będziemy je obchodzić trochę inaczej        – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Przypomnijmy  sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?

1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. walczyli o prawa robotników. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję.1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach

 W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem komunistycznym, gdy uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

2 Maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym.

Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.

Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

 Szanujmy nasze symbole narodowe i nie wstydźmy się tego, że jesteśmy Polakami, to elementy współczesnego patriotyzmu. Dzisiaj już nie musimy umierać za naszą ojczyznę lecz niech każdy dba o jej dobro.

3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie, po amerykańskiej . Konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz księdza Hugona Kołłątaja, Ustawa zasadnicza reformowała państwo polskie. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

 Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

 Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i w komunistycznej Polsce. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych.

Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

 

Sejm przyjął uchwałę o ustanowienia roku 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Sejm świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego aktu zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji współcześnie.

 A my tak świętowaliśmy…..

Możesz również polubić…

Translate »
Zmiana czcionki