Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół w Zawadce Osieckiej

Laboratoria przyszłości

O programie

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

Nasza szkoła bardzo chętnie przystąpiła do programu i od razu po otrzymaniu naszego wyposażenia rozpoczęliśmy zajęcia praktyczne z dziećmi. Uczestnicy Szkolnego Koła Robotyki, Informatyki i Mechatroniki z klasy IV pod opieką opiekuna mgr inż. Jacka Zalewskiego bardzo szybko zapoznali się z działaniem drukarki 3D i zaczęli tworzyć pierwsze wydruki. Oto przykłady:

Wkrótce uczniowie z naszego koła nauczyły pozostałych uczniów  korzystania z drukarki i obecnie większość uczniów nie ma z tym problemu. Po otrzymaniu profesjonalnego aparatu fotograficznego wraz z gimbalem uczniowie utworzyli koło fotograficzne, które zajmuje się również obsługą szkolnych uroczystości. Oto kilka z ich prac: 

 

Gogle VR otrzymane w programie laboratoria przyszłości to kolejna wspaniała rzecz, która przyjęła się w naszej szkole. Nauczyciele po przeszkoleniu przez opiekuna SKRiM ( Szkolnego Koła Robotyki i Mechatroniki) bardzo chętnie wykorzystują je na lekcjach. Szkoła wraz z goglami otrzymała dostęp do specjalistycznego portalu z wizualnymi pomocami, gdzie mogą w trójwymiarze pokazać cuda świata starożytnego, budowę ludzkiego ciała i obiekty kosmiczne. To tylko część możliwości jakie dają gogle Vr w połączeniu z portalem.

Grupa programistów z koła naukowego SKRiM rozpoczęła również prace z mikrokontrolerem Arduino, gdzie mogą uczyć się podstaw programowania Arduino. Część uczniów bardzo chętnie przystąpiło również do nauki lutowania dzięki otrzymanej profesjonalnej stacji lutowniczej.